• Projekty realizowane w grupie SOWY:

1. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Dotknij, poczuj, zobacz”, który spełnia poiższe cele:

• wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego,

• integracja zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie,

• niwelowanie napięć emocjonalnych.

Od września do maja grupa będzie wykonywać wybrane zadania z podanych przez autorkę propozycji, w których znajdują się m.in. slime, gniotek, malowanie na mleku, kolorowa masa solna, tęcza z serwetek, galaktyka w pojemniku, naturalne farby, ciastolina, ciecz nienewtonowska itp.

2. Projekt „Terapia ręki dla każdego” spełnia następujące funkcje:

• przede wszystkim terapeutyczną, usprawniającą i wzmacniającą organizm dziecka,

• jest kompleksowy, zawiera listę elementów w rozwoju dziecka, które wg autorki są niezbędne do prawidłowego rozwoju motoryki małej i sprawnego manipulowania,

• propaguje aktywności, które łatwo zrealizować indywidualnie jak i grupowo,

• pełni funkcję profilaktyczną dla małych dzieci, aby zapobiegać występowania nawykowych nieprawidłowości w rozwoju motoryki małej,

• wzbudza kreatywność wśród nauczycieli, terapeutów, opiekunów: sposób realizacji zadań daje dużą dowolność, pozwala prowadzącemu dostosować warunki czasowe, przestrzenne i możliwości uczniów,

• dostarcza wiedzy w pigułce, co może owocować chęcią zgłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności przez osoby zgłaszające się.

Projekt zawiera kluczowe obszary wspomagania w dążeniu do precyzji motoryki małej:

• Sprawność fizyczna, stabilizacja posturalna i stabilizacja kończyny górnej.

• Równowaga i mapa ciała.

• Napięcie mięśniowe.

• Funkcje wzrokowe.

• Koordynacja wzrokowo-ruchowa.

• Zmysł dotyku.

• Manipulacja.

• Dysocjacja palców i opozycja kciuka.

• Zabawy grafomotoryczne.

W każdym miesiącu podczas wszelkich ćwiczeń porannych i zabaw ruchowych będziemy skupiać się na rozwijaniu danego obszaru, nie zapominając oczywiście o obszarach wcześniejszych.