• Przedszkole nr 91 "Bajka" w Poznaniu - integracyjne z oddziałami specjalnymi, to placówka publiczna, otwarta w godzinach od 6:00 do 17:00.

W przedszkolu funkcjonują:

• trzy oddziały integracyjne:
            • w dwóch oddziałach integracyjnych są dzieci w wieku 3 – 5 lat,
            • w trzecim „zerówce” 6-latki przygotowujące się do rozpoczęcia nauki w szkole;

w każdym oddziale integracyjnym jest 15 dzieci zdrowych i do 5 dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną ( PPP);

• trzy oddziały specjalne:
            • w trzech oddziałach specjalnych liczących do 4 dzieci, przebywają dzieci posiadające orzeczenie z PPP o spektrum autyzmu.

Przedszkole "Bajka" to placówka wspomagająca rozwój wszystkich naszych przedszkolaków, wspierająca dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Jest to miejsce w którym każde dziecko znajduje bezpieczeństwo, opiekę i edukację w mniejszej liczebnie grupie.

Dziećmi z pełnym zaangażowaniem zajmuje się wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Pracę nauczycieli wspomagają logopedzi, psycholog, terapeuta SI i rehabilitant. Naszym priorytetem jest wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka, a także pomaganie rodzinie w wychowaniu i przygotowaniu dzieci do nauki w szkole, udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wyrabianie u dzieci cech charakteru optymistycznego wychowanka.

Uczestniczymy w projektach i programach:

• Młodzi Sportowcy,
          • Zaczytani,
          • Zdrowo jemy zdrowo rośniemy,
          • Czytam z Dodo globalną metodą
          • oraz w wielu innych projektach edukacyjnych.

Podtrzymujemy poczucie tożsamości narodowej, religijnej, etnicznej i językowej.

Naszym głównym celem jest dbałość o rozwój emocjonalny dziecka poprzez zaspokajanie jego podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, kontaktu z ludźmi, potrzebę zabawy. Staramy się, aby na terenie naszego przedszkola dzieci zdrowe i niepełnosprawne stanowiły prawdziwą wspólnotę, umożliwiając każdemu z nich sukces w dalszej edukacji, zgodnie z jego możliwościami i wrodzonym potencjałem.

W przedszkolu w każdej grupie prowadzone są zajęcia języka angielskiego, rytmika oraz zajęcia umuzykalniające wplatane w codzienną pracę z grupą.

Wszystkie dzieci potrzebujące wsparcia korzystają z rehabilitacji, terapii SI, logopedycznej, terapii psychologicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Z całą grupą przedszkolną organizowane są:

• MDS prowadzone przez psychologa,
          • zajęcia logopedyczne oraz
          • zajęcia korekcyjne prowadzone przez rehabilitanta.

Nieodpłatnie, chętne dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych:

• religii,
          • kółka muzyczno-teatralnego,
          • kółka plastycznego,
          • chóru,
          • kodowania;

Dla całych grup prowadzone są:

• zajęcia sensoplastyczne.

Wychowawcy organizują szereg imprez, uroczystości dla rodziców, a także warsztaty i zajęcia otwarte.

Zdjęcia zamieszczane są na naszej przedszkolnej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku.

Wychowawcy nagrywają w swoich grupach filmiki z zajęć, uroczystości, życzenia dla rodziców, dziadków i zamieszczają je na przedszkolnej stronie internetowej, a także na naszym przedszkolnym, chronionym hasłem, profilu na portalu youtube.

Przedszkole „Bajka” dysponuje dobrze wyposażonymi, dużymi salami grup, dostosowanymi do potrzeb indywidualnych i grupowych, salami do terapii, indywidualnej pracy logopedycznej i korekcyjno-kompensacyjnej, rehabilitacji, aulą – salą gimnastyczną i wspaniałym ogrodem z bezpiecznym placem zabaw.

Współpraca z rodzicami

Współpraca z rodzicami jest jednym z podstawowych założeń pracy przedszkola. Rodzice zachęcani są aktywnego udziału w życiu przedszkola. Nauczyciele organizują zajęcia otwarte, wycieczki, uroczystości, konkursy dla dzieci i rodziców, uroczystości i imprezy integrujące całą społeczność przedszkolną. Zachęcają również do udziału w imprezach i uroczystościach całe rodziny.

W czasie okresu adaptacyjnego rodzice mogą przebywać w przedszkolu razem ze swoim dzieckiem.

Nauczyciele - wychowawcy przynajmniej dwa razy do roku spotykają się z rodzicami na spotkaniach w grupie lub konsultacjach indywidualnych. Na bieżąco rodzice dowiadują się o postępach dziecka, omawiane są karty obserwacji.

Co roku 1 września organizowane są ogólne spotkania z rodzicami. W miesiącu czerwcu podsumowywany jest cały rok szkolny i żegna się dzieci odchodzące do szkoły.

W trakcie roku szkolnego, na bieżąco rodzice mają również możliwość konsultacji ze specjalistami, mogą uzyskać porady, informacje o dziecku, dowiedzieć się jak wspierać swoje dziecko w jego indywidualnym rozwoju.

...........................................................................................................................................................

Współpraca z instytucjami

Bajka współpracuje z instytucjami wspierającymi rozwój i wychowanie dziecka, m.in. z:

• Poradnią PP dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi,
          • Zespołem Poradni PP nr 1 ul. Sierakowska,
          • Specjalną Szkołą Podstawową nr 103 i 101,
          • Szkołami rejonowymi,
          • Wydziałem Studiów Edukacyjnych UAM,
          • Radą Osiedla Grunwald Południe.